W 2010 roku właścicielem PKS Rzeszów w 100 procentach był Skarb Państwa. W styczniu 2010 firma przeniosła swoją siedzibę do Chmielnika k./Rzeszowa. Akcje rzeszowskiego PKS przejął 17 marca 2010 roku utworzony przez samorządy Związek Gmin zrzeszający podrzeszowskie gminy: Trzebownisko, Czarną, Tyczyn, Krasne, Głogów Małopolski, Chmielnik i Boguchwałę. , który powstał w celu uniezależnienia się od rzeszowskiego MPK. Uruchomienie linii podmiejskich miało nastąpić 1 kwietnia 2010 roku, jednak ZG PKS napotkał problem z brakiem odpowiedniego taboru.
Wówczas tylko 5 autobusów było przystosowanych do obsługi komunikacji miejskiej. Początkowo MKS miał obsługiwać 12 linii, których trasy pokrywały się z liniami MPK. Jednak autobusy rzeszowskiego przewoźnika nie wyjechały na trasy. Po uzyskaniu zgody na korzystanie z miejskich przystanków autobusy na linie MKS wyjechały pod koniec kwietnia, na tzw. „jazdy testowe”. Oficjalnie autobusy z logiem MKS wyjechały na linie 1 maja 2010 roku.
Były to wówczas linie nr 202,203,204,205,206,207,214,220,221,223,227,233 i 238.
202 – Medynia Głogowska Zadwór; 203 – Boguchwała- Lutoryż;, 204 – Krasne,-Palikówka; 205 – Matysówka – Kielanówka; 206 – Powstańców Warszawy Politechnika – Malawa; 207 – Lwowska szpital – Nowa Wieś, Trzebownisko Zakłady Ogrodnicze; 214 – Stobierna Krzywe; 220 – Rudna Mała; 221 – Łukawiec, Czarna; 223 – Wyzwolenia PKS -Boguchwała, Niechobrz; 227 – Głogów Małopolski. , Lipie, Wola Cicha, Zabajka; 233 – Mogielnica; 238 – Terliczka – Chmielnik- Zabratówka .
Były to linie przejęte od MPK Rzeszów czyli ówczesne linie 2,3,4,5,6,7,14,16,20,21,23,27,33,35,38:
2 – Wólka Podleśna, Pogwizdów, Medynia Głogowska, Medynia Łańcucka; 3- Lutoryż; 4 – Krasne , Strażów, Palikówka ; 5 – Matysówka; 6 – Malawa; 7 – Trzebownisko Zakłady Ogrodnicze, Nowa Wieś; 14 – Stobierna Krzywe; 16 – Chmielnik, Zabaratówka; 20 – Rudna Mała; 21 – Łukawiec , Czarna; 23 – Boguchwała , Niechobrz rondo; 27 – Głogów Młp. , Lipie, Zabajka , Wola Cicha; 28 – Racławówka Zabierzów, 33 – Mogielnica ; 35 – Kielanówka; 38 – Łąka, Terliczka.
Co prawda przez chwilę jeszcze autobusyMPK obsługiwały te trasy, ale na zasadach komercyjnych.
Część linii MPK o tych numerach została zlikwidowana , skrócona lub zmieniła całkiem trasy.
Mimo wcześniejszych obaw na trasy wyjechały pojazdy z niską podłogą. Były to sprowadzane ex-berlińskie MAN-y NL263, wcześniej używane przez firmę Hartmann Berlin. Autobusy jeżdżą w typowych barwach komunikacji w Berlinie. Oprócz MAN-ów w sieci MKS można było spotkać kilka Solbusów SN11, Solbusy C9,5 oraz Autosany H10-10, a nawet H9-21. Końcem sierpnia do rzeszowskiego PKS-u trafiły kolejne używane pojazdy marki MAN serii NL263 12-metrowe; 10-metrowe MAN 14.220 HOCL / Berkhof Scout sprowadzone z holenderskiego Connexion oraz małe MAN’y-Göppel NM223 co spowodowało, że Autosany nie pokazywały się więcej na trasach. MKS w miarę szybko zyskał pasażerów, wprowadził korekty w rozkładach jazdy, aby autobusy dwóch przewoźników MPK i MKS się nie dublowały.
W 2011 roku zakupiono 4 nowe Solbusy SN11. Sieć MKS na obecną chwile posiadała 35 niskopodłogowych autobusów marki MAN oraz Solbus oraz 11 linii komunikacyjnych. Początek roku 2013 to zmiany na stanowisku prezesa. Funkcję tę po Kazimierzu Jareckim przejął Wiesław Szeliga.
Z dniem 01.01.2013 ze Związku Gmin wycofała się gmina Krasne (powróciła do ZG w 2017r.), w której wówczas komunikację zapewniało MPK w Rzeszowie. 01.02.2013 utworzono również nową linię MKS 234 Rzeszów – Medynia Głogowska przez Stobierną.
Przedsiębiorstwo sukcesywnie zakupuje używane pojazdy do obsługi sieci MKS, m.in. 3 autobusy marki MAN oraz 2 autobusy marki Mercedes Benz.
Przewoźnik ponadto, dość radykalnie zmniejszył eksploatację wysłużonych pojazdów marki Autosan model H9-21. W 2010 roku ich liczba wynosiła ok. 55 sztuk.
PKS sukcesywnie wymienia swój tabor. Jednym z nabytków są Autosany M12LF w liczbie 15 sztuk, Iveco Crossway 10.8 LE City w liczbie 39 sztuk , Isuzu różne modele w ilości 9 sztuk, autobus Iveco Crossway 13LE Line NP, czy ostatni zakup 4 szt nowych Mercedesów Benz 517 CDI Żak .
Przedsiębiorstwo również kupuje pojazdy z tzw. drugiej ręki, czyli pojazdy używane. W 2021 r. zakupiło dwa autobusy marki Mercedes Benz O530, w 2022 r do Rzeszowa do PKS dotarł autobus przegubowy marki Mercedes Benz O530G II . W 2023 r. firma zakupiła 8 szt używanych autobusów marki Iveco Crossway 10.8 LE City , a w 2024 r dwie sztuki autobusu Iveco Crossway Line 12M oraz jeden Renault Master III Phase 2.
Obecnie ZGPKS zrzesza 19 gmin w których jest organizatorem transportu zbiorowego, a zadania przewozowe na rzecz ZGPKS świadczy operator PKS Rzeszów, który w stu procentach jest własnością Związku Gmin. Do ZGPKS należą następujące gminy : Błażowa, Boguchwała, Chmielnik, Czarna, Czudec, Dynów, Głogów Małopolski, Hyżne, Kamień, Kuryłówka, Krasne, Leżajsk, Lubenia, Niebylec, Raniżów, Sokołów Małopolski, Świlcza, Trzebownisko i Tyczyn (stan na 1 styczeń 2025 r.).

Część tekstu pochodzi z Wikipedia.pl
Za udostępnienie zdjęcia dziękujemy Rzeszowski PKS-iarz
