Linię podmiejską numer „28” otwarto 13 sierpnia 1974 roku na trasie Rzeszów – Zwięczyca zasilając, choć częściowo na pewnym odcinku obciążone linie: „3”, „16” i „23”.
Pierwszym przystankiem była al. 22 Lipca (Cieplińskiego), jednak niedługo po otwarciu tego połączenia przedłużono trasę do ul. Turkienicza (Ks.Jałowego) w okolice rampy kolejowej. Stamtąd autobus jechał przez ul. Pułaskiego, Marchlewskiego (Lisa Kuli), Plac Gwardii Ludowej (Plac Śreniawitów), Dąbrowskiego i Podkarpacką do wsi Zwięczyca – Doły.
Linia była wówczas obsługiwana tylko przez jeden autobus cało dziennie. Powracający autobus dojeżdżał do ul. Turkienicza (Ks.Jałowego) przez al.22 Lipca (Cieplińskiego), przez co jeszcze w latach 70. dokonano korekty kierując w drodze do Zwięczycy wszystkie kursy od ul. Turkienicza (Ks. Jałowego) przez al.22 Lipca (Cieplińskiego).
Taki układ linii „28” obowiązywał do września 1981 roku kiedy przystanek obok kościoła na ul. Turkienicza (Ks.Jałowego) uległ całkowitej likwidacji i linia ta, jak i inne linie podmiejskie z tamtej okolicy, trafiły na mini dworzec przy ul. Bardowskiego.
Od sierpnia 1983 roku autobusy linii „28” kursowały już z ominięciem terenów przydworcowych w Rzeszowie i z al. 22 Lipca (Cieplińskiego) kierowały się prosto przez Rondo PKWN (Rondo Dmowskiego), Marszałkowską, Krasickiego (Lubelska) do Trembeckiego – MPK.
Pomyślnie zakończył się 1987 rok dla działaczy społecznych z Racławówki, ponieważ w ramach czynu społecznego i wspólnym wysiłkiem mieszkańców wybudowano całą infrastrukturę przystankową oraz zatoki autobusowe i utwardzono odpowiedni plac manewrowy do zawracania autobusów, stwarzając warunki by umożliwić kursowanie autobusów aż do Zabierzowa.
Rzeszowskie MPK nie pozostało głuche na ten społeczny zryw i 20 grudnia tamtego roku uruchomiło kursy wariantowe do pętli Racławówka – Zabierzów.
Kolejna zmiana nastąpiła dopiero w maju 2014 roku, kiedy to skrócono trasę linii „28” do nowej, wybudowanej w tym celu pętli, przy ul. Beskidzkiej, ponieważ miasto nie miało ustanowionego porozumienia o organizowaniu komunikacji miejskiej w gminie Boguchwała, w której to leży miejscowość Racławówka.
Aby poznać całą obecną trasę wystarczyło wsiąść do autobusu na przystanku obok siedziby ZTM przy ul. Trembeckiego skąd dalej pojedziemy ulicami: Lubelską – Marszałkowską – Cieplińskiego – Lisa Kuli – Dąbrowskiego – Podkarpacką do Beskidzkiej. Kto zaś lubi podróżować więcej, w cenie tego samego biletu może wsiąść w autobusu wykonującego kurs wariantowy przez Racławówkę Dolną – pętla (z uwagi na brak pętli przy ulicy Karkonoskiej).
Od 1 marca 2019 roku linia została wydłużona do zajezdni MPK przy ulicy Lubelskiej, a z drugiej strony na wniosek Gminy Boguchwała została ponownie wydłużona w kursach wariantowych do Racławówki Zabierzów.
Zapraszam na nagranie z przejazdu, za kierownicą jeden z naszych administratorów czyli
Lubelska – Beskidzka
Beskidzka – Lubelska p. Racławówkę
Lubeska – Zabierzów
Zabierzów – Lubelska p. Racławówkę
0 komentarzy