Linię „29” udostępniono pasażerom w późniejszym terminie jak postępujące po sobie otwarcia połączeń oznaczane systematycznie według rosnącej numeracji w kolejności uruchomień.
Trudno stwierdzić, dlaczego ominięto otwarcia tej linii, a w pierwszej kolejności otwarto połączenie z numeracją wyższą (linia „30” z 1974 roku).
Dopiero w dniu 22 lutego 1975 roku uruchomiono linię oznakowaną „29” na trasie od ul. Nowotki (Warszawska) przez ul. Marszałkowską, Rondo PKWN (Rondo Dmowskiego), al. 22 Lipca (Cieplińskiego), Rondo Dzierżyńskiego (Rondo Pakosława), ul. Marchlewskiego (Lisa Kuli) i Pl. Gwardii Ludowej (Plac Śreniawitów) do końca ul. Dąbrowskiego obok DK WSK (obecny Instytut Muzyki) z wariantowymi kursami w godzinach szczytu pasażerskiego do ul. Technicznej (Matuszczaka).
Niespełna rok później zmieniono trasę w dzielnicy Staromieście wydłużając ją w głąb ul. Staromiejskiej do placu przy ówczesnym kinie „Goplana”, a zawracanie autobusów następowało przy ” czarnym krzyżu” u zbiegu ulic Prusa i Lipowej.
Kolejną zmianą na tym połączeniu było przedłużenie ze wspomnianego placu do pętli przy bazie MPK na ul. Trembeckiego. Było to spowodowane nie tyle troską o pasażerów, a w rzeczywistości pogarszającym się stanem nieutwardzonej odpowiednio nawierzchni na ówczesnym placu w dzielnicy Staromieście i brakiem odzewu w tym temacie przez odpowiednie służby drogowe mające możliwość wpływu na to, by poprawić jego stan.
Od listopada 1981 roku zmieniono trasę i linia „29” funkcjonowała już na zasadzie linii okrężnej jednokierunkowej. Przebieg trasy nie był nowością, ponieważ według tego układu poruszała się już ówczesna linia „10” zanim utworzono dla niej inny przebieg. Zmiana więc dotyczyła tylko numeracji, przez co „29” wskoczyło na trasę „10” i tak autobus rozpoczynał kurs na końcu ul. Przemysłowej (Techma), a dalej jechał przez Handlową, Boya Żeleńskiego, Hanasiewicza, W. Pola, Dąbrowskiego, Bohaterów Westerplatte i Boya Żeleńskiego, Handlową do Przemysłowej. Kierunku odwrotnego nie było, a celem takiego układu był szybki przewóz pracowników do i z dzielnicy przemysłowej, skąd na ulicy Dąbrowskiego mogli przesiadać się do innych połączeń autobusowych na os. WSK oraz przewoźnika PKS.
Po oddaniu do użytku al. Batalionów Chłopskich linia „29” została w czerwcu 1990 roku skierowana na tę nową arterię Rzeszowa, a dalej przez al. Powstańców Warszawy autobus dojeżdżał do al. Niepodległości – pawilony, a kurs powrotny rozpoczynał z przystanku Rejtana – WSP. W dalszej kolejności przedłużono w latach 90. trasę z ul. Rejtana przez Piłsudskiego, Głowackiego, Batorego, Żółkiewskiego i Siemieńskiego do Trembeckiego – MPK.
Obecnie linia przebiega od siedziby ZTM przy ul. Trembeckiego powyższą trasą do ul. Przemysłowej – Urząd Celny. Należy wspomnieć, że parę lat temu, przez krótki okres uruchomiono na tej linii obsługę całodzienną oraz weekendową, jednak ze względu na znikome zainteresowanie pasażerów, zaniechano tego pomysłu.
Od 2 września 2019 roku w związku z zamknięciem przejazdu pod wiaduktem kolejowym przy ulicy Batorego wyznaczono objazd na tej linii. Z ulicy Trembeckiego skierowaną ją przez ulicę Siemieńskiego do ul. Żółkiewskiego gdzie utworzono tymczasową pętlę nawrotową i autobusy z powrotem udawały się przez ulicę Siemieńskiego, następnie ulice Maczka, Lubelską, Marszałkowską, al. Piłsudskiego, Plac Wolności i dalej do ulicy Przemysłowej już trasą bez zmian.
Od 8 lutego 2020 roku w związku z zamknięciem i przebudową mostu na rzece Przyrwa autobusy tej linii zostały skierowane bezpośrednio z ulicy Siemieńskiego w ulicę Maczka i dalej do ulicy Przemysłowej wspomnianą wyżej trasą.
Na swoją dawną trasę sprzed remontów autobusy tej linii powróciły od19 grudnia 2022 roku.
Zatem obecna trasa tej linii przebiega następująco ulicami : Trembeckiego ZTM , Siemieńskiego, Żółkiewskiego, Batorego, Styki, Orzeszkowej, Batorego, Bardowskiego, Batorego, Fredry, Głowackiego, Piłsudskiego, Rejtana, Powstańców Warszawy, Batalionów Chłopskich do ulicy Przemysłowej.
Autobusy tej linii wykonują kursy tylko w dni robocze.
Zapraszam na nagranie z przejazdu, za kierownicą jeden z naszych administratorów czyli
Trembeckiego- Przemysłowa
Przemysłowa- Trembeckiego
0 komentarzy