W 1975 roku uruchomiono linię numer „32” kursującą na trasie Rzeszów – Lipie. Przystanek początkowy tego połączenia był na Placu Wolności, a końcowy na pętli obok lasu w niedalekim sąsiedztwie wyrobiska piasku w miejscowości Lipie, przy czym trasa linii przebiegała po drodze Rzeszów – Głogów Młp. w linii prostej i dopiero w Borze autobus skręcał w lewo by najkrótszą trasą dojechać do pętli, omijając oczywiście centrum wsi Rogoźnica. Linia funkcjonowała w systemie BIS przez cały okres istnienia. Z Placu Wolności autobus wyjeżdżał z miasta przez ul.1 Maja (Sobieskiego) , Tkaczowa (Sokoła), al.22 Lipca ( Cieplińskiego) do ul. Marszałkowskiej i dalej przez ulicę Nowotki (Warszawska) w kierunku Miłocina.

W kwietniu 1978 roku przystanek w Rzeszowie przeniesiono na dworzec podmiejski MPK przy skrzyżowaniu ulic Bardowskiego i Findera (Batorego) .

Pod koniec lat 80. ubiegłego wieku linia „32” została zlikwidowana, a ponowne jej uruchomienie nastąpiło w niekrótkim czasie, bo już w połowie czerwca 1990 roku na trasie: Bojanowskiego ( Mikołajczyka), Waryńskiego (Ofiar Katynia), Wyzwolenia, Bieruta (Okulickiego), Witosa, Batalionów Chłopskich, Powstańców Warszawy przez Rejtana do Niepodległości. Początkowo przystankiem początkowym w stronę Baranówki był przystanek Rejtana – WSP (obowiązujący długo), natomiast w kolejnym okresie al. Niepodległości – zakład szklarski i kolejno przy tej samej ulicy Niepodległości – rehabilitacja, a do czasów obecnych obowiązuje Niepodległości – pawilony.

Pierwsza większa korekta linii to wydłużenie trasy o przejazd z Okulickiego przez Krakowską, Kotuli i Wiktora do al. Witosa i dalej trasą bez zmian. Kolejna zmiana to już trasa z al. Niepodległości przez ul. Podwisłocze, przejazd z ul. Kotuli do ul. Ofiar Katynia tunelem pod nowym wiaduktem na ul. Krakowskiej i zmiana pętli z Mikołajczyka na Obrońców Poczty Gdańskiej.

Współcześnie wsiadając do tej linii przejedziemy trasą: Obrońców Poczty Gdańskiej, Ofiar Katynia, Kotuli, Wiktora, Witosa, Batalionów Chłopskich, Powstańców Warszawy, Podwisłocze, Kopisto, Niepodległości – pawilony.

Od 1 października 2019 r. do 31 grudnia 2022 r. autobusy tej linii kursowały przez 7 dni w tygodniu.

Obecnie kursy na tej linii wykonywane są tylko w dni robocze.

Od 2 listopada 2022 r. ostatni kurs na tej linii wykonywany jest z zajazdem przez ulicę Matuszczaka w celu odebrania pracowników tamtejszego zakładu z drugiej zmiany.

Od 1 stycznia 2024r. kolejna zmiana w przebiegu trasy tej linii. Dodatkowo autobusy tej linii obsłużą ulicę German, Wyspiańskiego, Strzelniczą, Plenerową i Panoramiczną, a pominą ulicę Wiktora. Ostatni kurs na tej linii w godzinach wieczornych dodatkowo obsługuje ulicę Przemysłową, Architektów, Zawiszy Czarnego, Żołnierzy 9 Dywizji Piechoty, Podkarpacką, Bieszczadzką, Rymanowską i Matuszczaka i dalej przez ul. Podkarpacką, Powstańców Warszawy, Podwisłocze, Kopisto kieruje się do alei Niepodległości.

Zapraszam na nagranie z przejazdu, za kierownicą jeden z naszych administratorów czyli

Okiem Miłośnika

Obrońców Poczty Gdańskiej – Niepodległości

Niepodległości- Obrońców Poczty Gdańskiej

O.P.G- Niepodległości przez Matuszczaka

Niepodległości – O.P.G. przez Matuszczaka


Dariusz Bialic

Pasjonat, miłośnik, historyk, były pracownik komunikacji miejskiej w Rzeszowie

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *