Na pierwszą wzmiankę o linii „8” można natrafić w rzeszowskiej prasie dopiero w styczniu 1961 roku i nie jest to informacja o jej utworzeniu, a jedynie prośba o interwencję w sprawie lokalizacji przystanku. Z notatki tej wynika, że autobus linii numer „8” jeździł z Placu Farnego do pobliskiej Staroniwy przez ul. Turkienicza (Ks. Jałowego). Połączenie to zostało jednak w tamtym okresie czasu zlikwidowane z powodu przedłużenia ówczesnej linii „1” o trasę „ósemki”.
Kolejną informację można odnaleźć dopiero w lutym 1962 roku, kiedy to linia „8” została ponownie uruchomiona. Do obsługi tej linii skierowano dwa autobusy marki San ściągnięte z linii „0”, a trasę wyznaczono wówczas od Placu Farnego przez ulice: 3 Maja, Świerczewskiego (Zamkowa), Obrońców Stalingradu (Hetmańska) do parkingu obok stadionu. Częstotliwość kursowania na tym połączeniu wynosiła ok. 10 min.
W maju 1963 roku nastąpiła kolejna zmiana trasy i „ósemka” zaczęła kursować według zasady linii okrężnej, czyli „małego koła”. Rozpoczęcie trasy pozostało niezmienne i autobus z Placu Farnego jechał ul. 3 Maja, Świerczewskiego (Zamkowa), Plac Gwardii Ludowej (Plac Śreniawitów), Dąbrowskiego, Pstrowskiego (Dominikańska), Obrońców Stalingradu (Hetmańska), Plac Gwardii Ludowej (Plac Śreniawitów), Świerczewskiego (Zamkowa) , Zygmuntowska i Moniuszki do Placu Farnego. W przeciwnym kierunku uruchomiono zaś linię „9”.
Połączenia te były obsługiwane z Placu Farnego od godziny 6:00 do 21:30, a autobusy na obu trasach kursowały średnio co 12 minut. Miesiąc później na trasie „małego koła” przybyło też kilka nowych przystanków. Uruchomiono przystanek na ul. Świerczewskiego (Zamkowa), obok Rozgłośni Polskiego Radia oraz przy Zespole Adwokackim nr 3, natomiast przystanek obok Urzędu Pocztowego przy ul. Moniuszki przeniesiono na Plac Farny na wysokości kiosku „Ruch”, a przystanek obok Prezydium Powiatowej Rady Narodowej przeniesiono na koniec ul. Świerczewskiego (Zamkowa) przy Placu Gwardii Ludowej (Plac Śreniawitów). Zlikwidowano też jeden ze stałych przystanków na ul. Zygmuntowskiej, a w zamian za to wprowadzono warunkowy „na żądanie” przed skrzyżowaniem z ul. Jagiellońską. Ze względu na dużą frekwencję pasażerów zmieniono w godzinach szczytowych częstotliwość kursowania autobusów na trasach „małego koła” z 12 na 6 minut oraz zezwolono pasażerom na korzystanie z biletów miesięcznych wystawionych na „duże koło” czyli linię „0”, w autobusach kursujących na liniach „8” i „9”.
W związku z remontami ulic w lutym 1964 roku zmieniono trasy autobusów „małego koła”, przez co linia „8” kursowała z ul. Dąbrowskiego przez ulice: Świerczewskiego (Zamkowa), Zygmuntowską, Pułaskiego, Turkienicza (Ks. Jałowego), Plac Farny, 3 Maja, Świerczewskiego (Zamkowa) i Dąbrowskiego do DK WSK. Linia była wówczas obsługiwana w godzinach od 5:30 do 21:30 z częstotliwością co 10 minut.
Według stanu na 1968 rok linię te obsługiwało cało dziennie 4 autobusy.
W styczniu 1969 roku autobus linii „8” nadal kursował według zasady linii okrężnej, ale już przez ul. Marchlewskiego (Lisa Kuli) i Rondo Dzierżyńskiego (Rondo Pakosława), Moniuszki do Placu Farnego, a w grudniu przedłużono tę linię do nowej Bazy MPK przy ul. Zabłocie (Trembeckiego) w dzielnicy Staromieście. Zwiększono też częstotliwość kursowania poprzez wprowadzenie dodatkowych autobusów, w związku z czym autobus kursował w godzinach szczytowych średnio co 7 minut.
Linia ta służyła szerszej rzeszy mieszkańców miasta, ponieważ stała się linią międzyosiedlową łączącą odległe dzielnice Rzeszowa. W 1971 roku trasa linii „8” przebiegała następująco, z ul. Siemieńskiego -baza MPK przez ulice: Staromiejska, Nowotki (Warszawska), Marszałkowska, al. 22Lipca (Cieplińskiego), Marchlewskiego (Lisa Kuli), Dąbrowskiego, Pstrowskiego (Dominikańska), Obrońców Stalingradu (Hetmańska), Marchlewskiego (Lisa Kuli), Moniuszki, Tkaczowa (Sokoła), Marszałkowska, Nowotki (Warszawska), Staromiejska do bazy MPK. Od maja 1972 roku zaprzestano jazdy przez ulice Moniuszki i Tkaczowa (Sokoła) kierując autobus tej linii na al. 22 Lipca (Cieplińskiego).
W marcu 1973 roku przystanek początkowy linii „8” przeniesiono z ul. Trembeckiego na ul. Staromiejską. Zmodyfikowano również przebieg trasy i tak autobus odjeżdżał ze Staromiejskiej kierując się na Nowotki (Warszawska), dalej trasą bez zmian, ale z małą różnicą, że z ul. Marszałkowskiej kursował przez Krasickiego (Lubelska) do Staromiejskiej z pominięciem ul. Nowotki (Warszawska). W tym samym roku ponownie zmodyfikowano to połączenie i odwrócono nieco kierunek jazdy w Staromieściu likwidując przejazd przez ul. Nowotki (Warszawska), przez co trasa od przystanku na ul. Staromiejskiej (obok skrzyżowania z ul. Nowotki) przebiegała przez Krasickiego (Lubelska) w obu kierunkach z zachowaniem zasady linii okrężnej.
W niedługim czasie, bo od kwietnia 1974 roku, po zamknięciu ul.Pstrowskiego (Dominikańska), „ósemka” przestała już jeździć w ruchu okrężnym i nowa trasa połączyła ul. Staromiejską z ul. Obrońców Stalingradu (Hetmańska) -parking osobowy WSK.
Od grudnia 1980 roku przedłużono tę linię kierując autobusy na zaporę do Zalesia przez ul. Robotniczą. Początkiem lat 90. nastąpiła kolejna zmiana i „ósemkę” skierowano z Zalesia do pobliskiej Białej obok budynku szkoły, po czym w okresie przyłączenia już części Białej do Rzeszowa linię przedłużono do pętli przy ul. Kardynała Karola Wojtyły i w dalszym okresie na wniosek pracowników MPGK, linię ponownie wydłużono do bazy tej firmy przy al. Sikorskiego . Następnie w 2011 roku linia „8” kursowała już do Rynku w Tyczynie. Warto jeszcze wspomnieć, że po utracie pętli w Staromieściu końcem lat 90. linia ta ponownie powróciła na pętlę przy ul. Trembeckiego – MPK i kursowała trasą przez ul. Staromiejską i Nowotki (Warszawska).
Ostatnia zmiana to powrót do trasy od bazy MPGK przy ul. Sikorskiego, a dalej od Lubelskiej przez Staromiejską do ul. Warszawskiej w kierunku Miłocina.
Od 6 marca 2018r linia niektórymi kursami dojeżdża do wsi Rudna Wielka w gminie Świlcza i jako ciekawostkę dodam, iż autobusy tej linii zatrzymywały się po interwencjach mieszkańców w miejscowościach Pogwizdów Nowy oraz Miłocin z gminy Głogów Małopolski.
Od 18 marca 2019 r. zwiększono liczbę kursów do Rudnej Wielkiej, odpowiednio w dni robocze do 19 kursów , w soboty do 15, a w niedzielę i święta do 13 na dobę. Miało to związek wówczas z przyłączeniem części sołectwa Miłocin do Rzeszowa, która miała miejsce 1 stycznia 2019 r.
Od 1 stycznia 2021r do Rzeszowa zostało także przyłączone sołectwo Pogwizdów Nowy , a linia nr 8 w dalszym ciągu przebiegała przez to osiedle , ale z powodu braku możliwości zawrócenia autobusów utrzymane zostały kursy do sołectwa Rudna Wielka z gminy Świlcza.
Od 1 stycznia 2024 r. wprowadzono nowe warianty na tej linii. Kursy z przystanku przy ul. Warszawska/Borowa 08 w godz. 5:30 – 12:00 w kierunku al. Sikorskiego , zostały wydłużone przez ul. Myśliwską i Pogwizdowską , po godz. 12 kursy linii, które nie były skierowane do Rudnej Wielkiej zostały skierowane do przystanku Warszawska/Borowa 07 przez ulicę Myśliwską i Pogwizdowską.
Poza wspomnianym wariantem, podstawowa jej trasa przedstawia się następująco: Sikorskiego MPGK – Kardynała Wojtyły – Miła – Strażacka – Sikorskiego – Powstańców Warszawy – Hetmańska – Plac Śreniawitów – Lisa Kuli – Cieplińskiego – Marszałkowska – Lubelska – Staromiejska – Warszawska – Myśliwska – Pogwizdowska – Rudna Wielka.
0 komentarzy