Wrażenia z jazdy MAN-em Lion’s City 12G okiem kierowcy

Dzień dobry drodzy czytelnicy! Witajcie w artykule poświęconym wrażeniom z jazdy MAN-em Lion’s City 12G okiem kierowcy.

Autobusy te w ilości sztuk 8 trafiły do PKS w Rzeszowie S.A. końcem 2025 roku. Po oficjalnej prezentacji oraz przekazaniu do użytkowania wyjechały na ulice, aby służyć mieszkańcom aglomeracji rzeszowskiej. Tak jak przy okazji Iveco Crossway 12 Line NP, tutaj również mamy na pokładzie sporo technologii, która ma czuwać nad bezpieczeństwem pracy kierowcy, pasażerów na pokładzie, oraz wszystkich i wszystkiego, co znajduje się w danym momencie wokół pojazdu.

No dobrze, prezentacje tego autobusu przez moich szanownych redakcyjnych kolegów już na łamach tego profilu się pojawiały, więc tutaj skupię się na mojej subiektywnej opinii na temat pracy z tym wehikułem…

1. Fotel

Do tej pory w wygodniejszym chyba nie siedziałem, no może poza „Żaczkami” (Mercedes Sprinter w zabudowie od firmy ŻAK Bus Producer), ale to zupełnie inna kategoria pojazdu. W momencie, kiedy pierwszy raz usiadłem, wiele przestawiać nie musiałem. Wiadomo, takie podstawowe tematy jak chociażby wysokość siedzenia, lub nachylenie siedziska to podstawa, i to wymagało konfiguracji z mojej strony. Ten temat jest zdecydowanie na plus.

2. Pulpit oraz kierownica

Tutaj również jest jakby luksusowo. Plus dla osób, które już na etapie projektowania pojazdu ściśle określiły rozmieszczenie konkretnych przycisków funkcyjnych. Pulpit jest podzielony na dwie części: tą, którą da się wyregulować pod kierowcę, i tą, która jest nieruchoma. W tej pierwszej mamy wszystko, czego się używa podczas jazdy najczęściej (otwieranie drzwi, przyklęk, oświetlenie przestrzeni pasażerskiej). Ta druga natomiast to sekcja rzadziej używanych funkcji, szczególnie podczas jazdy. Znajdują się tam między innymi: radio FM, panel klimatyzacji, selektor trybu jazdy (bądź przez innych zwany jako wybierak), oraz przyciski od świateł awaryjnych lub wyłączania kontroli trakcji. Ja osobiście lubię moment, którym mogę nachylić kierownicę mocno na siebie, tutaj ten wóz daje mi taką możliwość. Sama kierownica nie jest multifunkcyjna, ale to, co jest potrzebne do sterowania wyświetlaczem zegarów mamy w manetce kierunkowskazów, więc temat jest mega intuicyjny. Znowu zostawiam plusa.

3. Kabina

Użyję jednego słowa: przestronna. Sporo miejsca na nogi, dla gościa o wzroście 185cm spokojnie wystarcza miejsca, aby je wyprostować, co daje mega ulgę podczas niejednokrotnie kilkugodzinnego maratonu za kółkiem.

4. Jazda

Autobus ten wypada niemalże perfekcyjnie podczas jazdy. Niemalże, ponieważ mam jedno „ale”, żeby nie było zbyt kolorowo…

Nawiążę teraz do asystentów jazdy, którzy o bezpieczeństwo mają dbać, a nie zawsze tak się dzieje. Weźmy za przykład sytuację, w której pojazd znajduje się w ruchu, a w obrębie skrzyżowania znajdują się piesi, bądź pojazdy. Podczas zbliżania się do obiektów, radar wykrywa ich obecność, co sygnalizuje poprzez komunikaty świetlne (słupek A) i dźwiękowe. Te drugie już niejednokrotnie mnie przestraszyły, skutecznie wytrącając mnie z trybu „skupienie”. Radary są czułe, i to jest dobre, nie neguję tego, ale sam dźwięk pojawia się zbyt głośno i nagle. Zdecydowanie obniżyłbym poziom tego hałasu. Dodam jeszcze fakt, iż wszystkie komunikaty dźwiękowe wydobywają się z głośników umiejscowionych bezpośrednio nad głową, więc można sobie tylko wyobrazić skalę tego bodźca.

Co do samego prowadzenia to tutaj raczej złego słowa powiedzieć nie mogę, a nawet pochwalę, bo jazda tym autobusem jest niczym latanie na chmurce, i co najważniejsze nie jest męcząca.

Jak wóz wypada w całokształcie? Zdecydowanie na plus, są drobne mankamenty, takie jak te dźwięki wyżej przytoczone, ale nie może być zbyt dobrze, prawda?

Na moim kanale YouTube są już dostępne: prezentacja pojazdu, jak również testy w boju, zapraszam bardzo do zaglądnięcia:

Prezentacja

Przejazd

Dziękuję za uwagę

Redaktor HRKM

Piotr Więcek / Autobusowa Zajawka

Avatar photo

Piotr Więcek

Autobusowa Zajawka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *